Bookmark and Share
سازمان میراث از ظرفیت شرکت های خصوصی استفاده نکرد
تاريخ: ۲۶ بهمن ۱۳۸۶
اسکندر مختاری:سپردن مرمت و باستان‌شناسي به بخش خصوصي راه بيرون رفتن از مشكلات است

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: ميراث فرهنگي

به عقيده‌ي اسکندر مختاری، در آينده‌ي نزديك تنها راه موجود براي بيرون رفتن از مشكلات پيش روي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري است.

 

اسكندر مختاري در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، ادامه داد: متاسفانه اكنون اين كار با كندي درحال تحقق است. امروزه، دانشكده‌هاي فراواني در سطح كشور دانش آموختگاني را در رشته‌هاي مرتبط با ميراث فرهنگي تربيت مي‌كنند، اما اين فارغ‌التحصيلان، عهده‌دار انجام وظايف سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري نمي‌توانند باشند.

 

وي بيان كرد: در گذشته، شركت‌هاي خصوصي متعددي براي انجام امور ميراث فرهنگي چه در زمينه‌ي اجرايي (حفاظت و مرمت) و چه در زمينه‌ي پژوهشي تشكيل شده‌اند، اما به‌دليل چالش‌هايي كه در اين زمينه وجود دارند، هيچ‌يك از اين مؤسسه‌ها نتوانسته‌اند، به كار خود ادامه دهند.

 

او تجربه‌هاي بخش خصوصي را در زمينه‌هاي مستندنگاري، پژوهش، حفاظت و مرمت بناهاي تاريخي در سطح مورد قبولي ارزيابي و اظهار كرد: با اين وجود، امر مديريت در اين‌گونه ظرفيت‌هاي اجرايي غير مستمر و مقطعي است.

 

مدير محور فرهنگي ـ تاريخي تهران با اشاره به تجربه‌هاي موفق و ارزشمندي كه در واگذاري فعاليت‌هاي ميراث فرهنگي به بخش خصوصي در كارنامه‌ي‌ شركت‌هاي تاسيس‌شده قرار دارند، گفت: غير مستمر بودن اين فعاليت‌ها سبب شده است تا مؤسسه‌هاي خصوصي اميدوارانه به آينده نتوانند نظر داشته باشند و حتا نيروي كار متخصص و مجرب را در حيطه‌ي مديريت خود نتوانند حفظ كنند.

 

مختاري با تاكيد بر لزوم وجود نگرشي انتقادي نسبت به موضوع نظارت بر فعاليت‌هاي مرمتي، ارزيابي اقدامات گذشته و آسيب‌شناسي وضع موجود را راهكاري براي پيشبرد راهبردهاي آينده دانست.

 

وي با اشاره به جوان بودن بدنه‌ي فعلي سازمان، گماردن افراد صاحب تجربه را در امر نظارت، ضروري دانست و اظهار داشت: به‌دليل فرسودگي طبيعي بناهاي تاريخي كه ويژگي ذاتي آن‌هاست و همچنين به‌دليل عواقب و نتايج توسعه كه بيشتر امري كيفي است تا كمي، هر روز شاهد زوال بيشتر آثار تاريخي در محدوده‌ي شهرها هستيم.

 

لینک به اصل خبر