Bookmark and Share
خیابان جنجالی مصلای هرات بسته شد
تاريخ: ۱۵ خرداد ۱۳۸۷
{ افغانستان }
مقامات اداره اطلاعات و فرهنگ هرات می گویند سرانجام موفق شده اند خیابان آسفالتی را که مناره های مصلای تاریخی این شهر را در خطر قرار داده بود، 'برای همیشه' مسدود کنند.

به نقل از سایت بی بی سی فارسی

نعمت الله سروری رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات به بی سی سی گفت سرانجام در ساعت 9 صبح سه شنبه (13 جوزا / خرداد)، خیابان منارها برای همیشه مسدود شد.

آقای سروری گفت: "از این پس هیچ نوع وسیله نقلیه ای، حتی موتورسایکل (موتورسیکلت)، اجازه رفت و آمد در این خیابان را نخواهد داشت".

ساخت این جاده آسفالت بر روی گذرگاه تاریخی "خیابان هرات" و از میانه مناره های مصلای این شهر، از عوامل اصلی ناکامی تلاش های دولت افغانستان برای ثبت شهر هرات در فهرست میراث جهانی یونسکو بوده است.

اداره اطلاعات و فرهنگ هرات در گذشته اعلام کرده بود که به دلیل نداشتن بودجه برای خریداری زمین های شخصی مردم و احداث جاده جایگزین، عملاً امکان مسدود کردن این خیابان وجود ندارد.

'داوطلبانه'

رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات گفت: "از یک هفته قبل، نشست هایی با متنفذان و زمینداران محلی منطقه منارها داشتیم و سرانجام آنها موافقت کردند که بطور داوطلبانه، زمین های خود را در اختیار دولت قرار دهند تا با احداث جاده جایگزین، رضایت یونسکو حاصل شود".

آقای سروری گفت مردم منطقه، این کار را به خاطر حفظ هویت تاریخی شهرشان و ثبت آن در فهرست میراث های جهانی یونسکو انجام داده اند.

سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد - یونسکو- سال گذشته اعلام کرد که به دلیل ساخت و سازهای بی رویه در اطراف بناها و محلات تاریخی شهر هرات، از جمله کشیده شدن یک جاده آسفالت از میانه مناره های مصلی، این شهر از ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو بازمانده است.

یکی دیگر از شرط های یونسکو برای بررسی مجدد شامل شدن هرات در فهرست میراث جهانی، احداث ساختمان های بلند، در بخش قدیمی شهر هرات (موسوم به شهر کهنه) و اطراف ارگ تاریخی این شهر بوده است.

نعمت الله سروری گفت وزارت اطلاعات و فرهنگ با همکاری دیگر نهادهای دولتی، در تلاش است تا به تخطی های صورت گرفته در این زمینه رسیدگی کند و از ساخت و ساز مجدد در اطراف شهرقدیم جلوگیری کند.

آقای سروری افزود که از این پس، هیچ ساختمانی با ارتفاع بیشتر از هفت متر، در شهرقدیم هرات ساخته نخواهد شد و معیارهای مورد نظر یونسکو در بازسازی مناطق، درنظر گرفته خواهد شد.

تلاش مجدد

به گفته رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات، قرار است در تاریخ 21 ماه جوزای امسال، هیاتی از سوی دولت افغانستان، شامل مقاماتی از وزارت اطلاعات و فرهنگ و والی هرات، در یک کنفرانس که از سوی یونسکو در شهر رم پایتخت ایتالیا برگزار می شود، شرکت کنند.

او گفت اعضای این هیات، تلاش خواهند کرد باردیگر، رضایت یونسکو را برای ثبت هرات در فهرست میراثهای جهانی جلب کنند.

آقای خرم گفته بود وظیفه بسیار بزرگ مردم و نهادهای مدنی است که این افتخارات تاریخی را قربانی منافع تعدادی انگشت شمار، نسازند.

ساخت و ساز بی رویه در منطقه شهر قدیم هرات، از نخستین سالهای پس از روی کار آمدن دولت مجاهدین در افغانستان آغاز شد.

از آن زمان، دهها مارکت (مرکز خرید) ریز و درشت در منطقه تاریخی "چهار سوق" شهر هرات ساخته شده که به بافت تاریخی و فرهنگی آن، به شدت آسیب رسانده است.